خواندن و درک قیمت ها در فارکس، باعث آشنا شدن شما با اصطلاحات رایج در فارکس می شود که از جفت ارزهای درگیر شاخص خرده فروشی در معاملات آغاز می شود. بحث نرخ جفت ارز در فارکس، بوسیله قیمت خرید و فروش آن مشخص می شود که می تواند نشان دهنده اسپرد و تعداد پیپ های بین قیمت فروش بروکر و قیمت خرید باشد. 

با جفت ارزها آغاز کنید

نرخ در فارکس همیشه شامل دو ارز می شود و یک جفت ارز شامل یک ارز پایه و یک نرخ ارز است. این جفت ها نشان دهنده ارزهایی هستند که با آنها معامله می کنید. قسمت اول این جفت ارز، ارز پایه و بخش دوم آن نرخ ارز نامیده می شود. ارزهای پایه محبوب اغلب شامل EUR (یورو) ، GBP (پوند انگلیس) AUD (دلار استرالیا) وUSD (دلار آمریکا) هستند. 

نرخ ارز ممکن است شامل هر ارزی باشد و با ارز پایه تشکیل یک جفت ارز را بدهد. برای مثال در جفت ارز  EUR/USD = 1.3600 ، یورو به عنوان ارز پایه و دلار آمریکا به عنوان نرخ ارز است. می توان این جفت ارز را به این شکل تعبیر کرد: ارزش 1 یورو برابر با 1.36 دلار است. 

مهم نیست که کدام ارز، به عنوان ارز پایه در نظر گرفته شود چون میزان آن همیشه 1 در نظر گرفته می شود. 

مقدار 1.3600 در واقع میزان نرخ ارزی است که در آن USD، برابر با یک واحد ارز پایه، EUR است. در مقایسه این دو ارز، EUR همیشه به عنوان ارز پایه محسوب می شود. اگر دلار آمریکا، به عنوان ارز پایه در نظر گرفته شود، این نرخ برابر است با:  USD/EUR = 0.7352  که می توان این جفت ارز را چنین معنی کرد: 1 دلار برابر با 0.7352 یورو است. اگر یک را بر 0.7352 تقسیم کنید، حاصل برابر با 1.36 می شود. دقت کنید که با جابه جایی ارز پایه، نتایج متفاوت خواهد شد اما رابطه بین دو ارز، ثابت می ماند. 

بروکرهای فارکس برای هر جفت ارز دو عدد را اعلام می‌کنند. به عدد سمت راست، قیمت تقاضا یا ASK گفته می‌شود که معامله‌گران ارز پایه را در آن قیمت خریداری می‌کنند. عدد سمت چپ، قیمت عرضه یا BID است که معمولاً بروکر معاملات فروش ارز پایه را در این قیمت اجرا می‌کند.
قیمت عرضه همواره از تقاضا کمتر است و اختلاف این دو عدد را اسپرد می‌نامند.

نرخ خرید و فروش

نرخ در فارکس شامل دو قسمت است میزان خرید و فروش. به مثال زیر توجه کنید:

 فرض کنید که بین ارزهای دلار و یورو رابطه روبه رو برقرار باشد:  EUR/USD = 1.3600/05 

قیمت فروش برابر با 1.3600 و قیمت خرید برابر با 1.3605 است. از آنجا که تفاوت بین قیمت خرید و فروش در شرایط عادی کسری بسیار ناچیز است – کمتر از 1/100 واحد ارز- براساس قوانین رایج تنها دو رقم آخر(05) از 4 رقم اعشار نشان داده می شود. در صورت استفاده نکردن از این قانون، نسبت قیمت خرید و فروش جفت ارز به شکل زیر نوشته می شود: 

 EUR/USD  = 1.3600/1.3605، قیمت فروش در اینجا برابر با 1.3600 و قیمت خرید برابر با 1.3605 خواهد بود. 

معنی قیمت خرید و فروش

برخلاف آنچه که هنگام شروع به کار در بازار فارکس فکرمی کنید ، قیمت فروش، قیمتی نیست که بخواهید با آن قیمت، خرید کنید. به همین دلیل بروکرها برای خرید و فروش از دو اصطلاح استفاده می کنند. 

از دید یک بروکر، زمانی که شما پتانسیل خرید کردن را داشته باشید، ممکن است بروکر قیمت خرید خود را بیش از قیمت فروش شما  اعلام کند. فرض کنید که شما می خواهید ارز یورو را به عنوان ارز پایه خریداری کنید، این ارز را به قیمت خرید بروکر که برابر با 3.3605 است، می خرید.

اگر به عنوان فروشنده بخواهید ارز خود را بفروشید، قیمت پیشنهادی از سوی بروکر برای خرید از شما برابر با 3.3600 خواهد بود. 

مثال بالا، شرایط خرید و فروش از دید بروکر است. این مثال به شما کمک می کند تا به اختلاف قیمت خرید و فروش از منظر بروکر توجه کنید. باید بگوییم که شما به عنوان خریدار، قیمت پیشنهادی از سوی بروکر را برای خرید ارز، پرداخت می کنید و زمانی که ارز خود را می فروشید، باید قیمت فروش بروکر را بپذیرید. 

به تفاوت بین قیمت خرید و فروش، اسپرد می گویند. اسپرد درواقع کمیسیون بروکر در معاملات است.

اسپرد و پیپ 

یکی از عباراتی که اغلب در زمینه های فارکس می شنوید ، پیپ است. پیپ واحد اندازه گیری است و به عنوان کوچکترین واحد اندازه گیری نرخ ارز به حساب می آید. بنابراین در مثال EUR/USD = 1.3600/1.3605

اختلاف بین قیمت فروش (1.3600) و قیمت خرید (1.3605) برابر با 5 پیپ است. اولین عدد 1.3600، نشان دهنده قیمت فروش است در حالی که دومین عدد نشان دهنده قیمت خرید است که میزان اسپرد در این مثال برابر با 5 پیپ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *